Anglia (angolul England) a Brit-sziget legismertebb területe, az Egyesült Királyság legnagyobb és legnépesebb országrésze, egyben az Európai Unió és a NATO tagja. Wales és Skócia határolja, melyek szintén az Egyesült Királyság részei. A többi oldalról tenger veszi körül.
Időjárás
Anglia a mérsékelt éghajlati övben fekszik. A telek enyhék, a nyarak hűvösek, az éves csapadékmennyiség jelentős, a napsütéses órák száma nagyon kevés. Évszaktól függetlenül jellemző a szigetország időjárására a szél, a köd és az eső. Télen -5 foknál ritkán süllyed alacsonyabbra a hőmérő higanyszála, nyáron pedig nem kell arra számítanunk, hogy megizzadnánk egy-egy városnéző sétán. A 25 fokot valóságos kánikulaként élik meg az angolok. Az időjárás rendkívül változékony, sokszor egyik napról a másikra változik meg teljesen. A legtöbb esőt a nyugati part és a hegyvidéki területek kapják, míg a délkeleti országrész naposabb és kevesebb az eső.
Közlekedés
Autó
Angliában bal oldali közlekedés van érvényben, ami némi gyakorlást igényel, különösen a sokszor többsávos körforgalmak lehetnek ijesztőek elsőre. A sofőrök nagyon udvariasak és előzékenyek, főleg turistákkal, akik esetleg elrontják a sávváltást vagy kanyarodást a szokatlan szituáció miatt. Az általános vezetési morálra is a nyugodtság, higgadtság a jellemző. A gyalogosoknak magától értődően megadják az elsőbbséget, az autópályákon pedig nem találkozunk száguldozó, a másikat levillogó sofőrökkel. A közlekedési szabályokat szigorúan betartják és betartatják, az utak minősége kiváló és állandó karbantartás alatt állnak. A parkolás szinte mindenhol fizetős.
Tömegközlekedés
Hosszabb tartózkodás vagy a metró rendszeres igénybevétele esetén tanácsos napi vagy heti jegyet vásárolni, vagy ún. Oyster kártyát kiváltani, amellyel a metrón és az autóbuszon, illetve a vonaton is kényelmesen és egyszerűen lehet az utazási szolgáltatást igénybe venni. A jegyeknél olcsóbb utazási lehetőséget biztosít: különféle értékben vásárolhatjuk meg, majd újabb összeggel tölthetjük fel ezt a mágneses érintőkártyát.
Vasút
Nagy-Britannia a vasút őshazája. A hálózat nagyon sűrű, jól használható, ám rendkívül drága – talán a legdrágább Európában. A magas díjszabáshoz azonban magas színvonalú szolgáltatás is társul. A nagyobb állomások majd mindegyikén állandó a biztonsági szolgálatok és a rendőrök jelenléte, már a peronon kiszűrik a gyanús vagy bliccelni szándékozó embereket.
A vasúthálózat egyes vonalcsoportjait más-más társaság szolgálja ki, ezért a különböző szakaszok között nincs átjárás. Ez szülhet kellemetlen szituációkat. Sok állomás egyben szolgáltatóváltó állomás is, ahol a sín fizikailag is ketté van vágva. Átsétálva a vágányzár másik oldalára, át kell szállnunk a másik cég szerelvényére. A hálózat kialakítása, és bizonyos technikai megoldások is a korai éveket idézik. Gyakran találkozhatunk felújításra szoruló kocsikkal, vagy kissé értelmetlen és nehézkes eljárásokkal.
Három repülőteret (Heathrow, Stanstedet, Gatwicket) nagysebességű közvetlen vonat köt össze London belvárosával. A Heathrow Express-t nem a vasút, hanem a reptér üzemelteti. Végállomása a Paddington pályaudvaron van, a Heathrow-n két helyen áll meg, az 1-es, 2-es és 3-as terminálok közösen használnak egy megállót illetve a 4-es terminálnak van külön megállója. Ezen kívül a vonat sehol nem áll meg, a menetidő az 1-3 terminálra 15 perc, a 4-esre 22 perc Paddingtonból. A vonat negyedóránként jár, reggel 5 és éjfél között. A sebességnek ára van, egy út 16,5 GBP-ba kerül, első osztályon 26 GBP. A Stansted Express éjjel-nappal jár, 30 illetve 15 percenként. Végállomása a Liverpool Street, ezen kívül Tottenham Hale-ben áll meg, ahol földalatti és busz csatlakozások vannak észak és észak-nyugat Londonba, valamint a West End-re. A teljes távon a menetidő 45 perc.
A Gatwick Express a londoni Victoria pályaudvarról indul, más megállója nincs, a menetidő 30 perc, negyedóránként jár éjjel-nappal, a viteldíj itt is 14 font (2007 májusában). A vonal alacsony kihasználtsága miatt 2006 februárjában úgy határoztak, hogy további megállókat beiktatva, bevonják azt az egyébként nagyon zsúfolt London-Brighton fővonal forgalmába, a változás azonban egyelőre még nem lépett életbe (2007. júniusi állapot). Luton repterének nincs közvetlen vasúti összeköttetése a belvárossal, de Luton Parkway állomásra ingyenes buszjárattal (Luton Airport Express) el lehet jutni, onnan pedig a King’s Cross pályaudvarra, mintegy 35 perc alatt.
Busz
A londoni piros emeletes buszok a városkép elengedhetetlen részei. A mintegy 500 vonalat magántársaságok üzemeltetik, és számos előírás köti őket az egységes szolgáltatás érdekében. A klasszikus, hátsó peronos Routemaster-ek az 50-es évektől jártak, a menetrendszerinti forgalomból 2005 végén vonták ki őket, már csak két „történelmi útvonalon”, a 15-ös egy szakaszán és a 9-es vonalán a Royal Albert Hall és Aldwych közt, napközben közlekednek, elsősorban a turisták kedvéért. A váltást egyébként sokfelől nagy ellenkezés fogadta, a helyettük beállított egyszintes, modern csuklós buszokat nem csak a hagyományok miatt nem fogadták örömmel, hanem mert sokkal kevesebb rajtuk az ülőhely. Igaz viszont, hogy környezetkímélőbbek és kerekesszékkel vagy babakocsival is használhatóak, valamint nem igényelnek külön kalauzt. Számos vonal a nap 24 órájában közlekedik, illetve vannak csak éjszaka üzemelő vonalak is, ezek N jelzést viselnek a szám előtt. A viteldíj 2001 óta éjjel-nappal egységes, előtte az éjszakai járatok drágábbak voltak.
DLR
A DLR egy kelet-Londonban közlekedő vonat, ami leginkább a magyar HÉV-hez hasonlít. A vonal érdekességei közé tartozik, hogy a vonatok vezető nélkül közlekednek. Noha metrónak nem tekinthető, ennek ellenére a londoni metrótérképeken rendszerint szerepel. Jelölése zöldeskék színnel történik. A vonalakat 1987-ben nyitották meg. A teljes hálózat összesen 39 állomásból áll, s a vonal teljes hossza 31 kilométer. A vonatokon naponta átlagosan 100 000 ember utazik. A járatok általában 4-10 percenként követik egymást, valamennyi viszonylatban. A vonalon rendkívül korszerű szerelvények közlekednek. Ezt mutatja az is, hogy a vonatok mindegyike automata irányítású, tehát nincs bennük járművezető. Biztonsági okokból azért tartózkodik a vonatokon egy kalauz, aki tájékoztatja az utasokat, kezeli a jegyeket és ha baj történne, akkor ő át tudja venni az irányítást a vonat felett.
Metró
A londoni metró a 11 vonal 268 állomásán naponta 3-4 millió utast szolgál ki. A jegyárak tekintetében London a belvárosból kifelé haladva hat zónára van felosztva, különböző tarifával. Az automata jegyellenőrző kapukon felül egyenruhás és utcai viseletű ellenőrök is figyelnek az esetleges bliccelőkre.
Overground
A helyi gyorsvasút négy vonalon, 55 állomást szolgál ki. A jelenlegi hálózat átszállási kapcsolatot kínál a DLR-ra és a metróvonalakra egyaránt. Az Overground vonalait a metrótérképeken is feltüntetik és betagozódik az Oyster viteldíjfizető rendszerbe. A vonatok többsége hajnali 5 órától éjfélig közlekedik.
Tramlink
A Tramlink egy villamoshálózat, amely London városának déli területeit szolgálja ki. A Tramlink hálózata számos állomásnál érinti a vasútvonalakat. Azonban mivel a villamosok főként olyan területeken haladnak, amelyet a londoni metróhálózat kevésbé tud kiszolgálni, ezért az egyetlen átszállási lehetőség metróra Wimbledon-nál (District) található. A Tramlink hálózat 2000 májusában kezdte meg működését, központja Croydon. A villamosok különféle pályákon futnak. A hálózatban egyaránt találhatóak útba süllyesztett pályák (amelyeken más járművek is közlekedhetnek), elkülönített villamospályák az utcákon, illetve olyan vonalak is, amelyek nem az utcák mentén haladnak
Egészségügy
A közegészségügyi helyzet jó, azonban az egészségügyi ellátás színvonala rendkívül változó, abban nagyon nagy minőségi eltérések tapasztalhatók. A rövid időre kiutazó magyar állampolgárok az Európai Egészségbiztosítási Kártya bemutatásával (angolul: EHIC), a huzamosabb időt itt töltők a lakóhelyük szerinti körzeti orvosi rendelőbe (GP surgery) bejelentkezve juthatnak ingyenes orvosi ellátáshoz.
Ünnepek
- Január 1.: Újév
- Április: Nagypéntek, húsvét
- Május: pünkösd, de nem munkaszüneti nap
- Május első és utolsó hétfője: Bank Holiday
- Augusztus utolsó hétfője: Bank Holiday
- December 25-26: Karácsony