Izrael a legtöbb ember szemében vallási központként és a világ történelmének egyik fontos helyszíneként él. Az ország szent hely a zsidók, a keresztények és a muzulmánok számára is. A világi szórakozásokat sem kell nélkülöznünk a nyaralás alatt, hiszen Tel Aviv mindent tud, amit egy nagyvárosnak tudni kell, a Földközi, a Vörös és a Holt-tenger pedig rengeteg sportolási, szórakozási, pihenési lehetőséggel várja a turistát. Jeruzsálem modern nagyváros, amelyet az eleven, hús-vér emberek mellett kísértetek és bibliai alakok népesítenek be.
„Jövőre Jeruzsálemben!” – köszönnek el egymástól a diaszpórában élő zsidók. De turistaként is felírhatjuk „látni kell” listánk élére a Szentföldet, hiszen varázslatos ország. A rendkívül fiatal, ám hányattatott sorsú állam több hétre elegendő turisztikai látnivalóval szolgál, az általánosan jellemző történelmi, vallási és kulturális kavalkád pedig elképesztően érdekes. A szemünk előtt elevenednek meg a Bibliai helyszínek. De ne csak a kötelező látványosságokra koncentráljunk. Nincs a Földön még egy olyan hely, ahol ennyire tapintható lenne a politikai és etnikai feszültség. Izraelt már az állam 1948-as kikiáltásának másnapján megtámadták ellenségei, akiknek azóta sem változott fő céljuk: a tengerbe szorítani Izraelt. Egy jeruzsálemi édesanya több, különböző buszra teszi fel reggel a gyermekeit, hogy ha tragédia történik, „csak” egyiküket veszítse el. Az utcakép általános elemei az állig felfegyverzett katonák. Mégis tudnak mosolyogni, önfeledten táncolni a Siratófal előtt minden sabbath-kor, és az állandó életveszély ellenére itt érzik otthon magukat. Utolsó leheletükig ragaszkodnak a földhöz, amit Istenüktől kaptak. Ez Izrael igazi arca.
Időjárás
Izraelben a mérsékelttől a trópusiig minden éghajlati elem felfedezhető. A napsütéses órák száma rendkívül magas. A területet két uralkodó évszak jellemzi: az esős téli időszak novembertől májusig, valamint a száraz nyári időszak az év másik felében. Viszonylag erős esőzések jellemzik az ország északi és középső részeit, már sokkal kevesebb a Negev területét, és szinte elhanyagolható a csapadékmennyiség ma déli vidékeken. Regionális eltérések mutatkoznak a tengerpart mentén, ahol csapadékosabb nyár és enyhébb tél a jellemző, míg a belső hegyvidékeken (beleértve Jeruzsálemet is) száraz a nyár és mérsékelten hideg a tél. Forró nyár és kellemes tél uralkodik a Jordán völgyében, míg egész évben félsivatagi körülmények vannak a Negevben. A magasabb területeken ritkán, de télen előfordulhat hóesés, és számítsunk a rendszeresen visszatérő fullasztóan forró, száraz szélre, ami rendkívüli hőséget teremt különösen tavasszal és ősszel.
Közlekedés
Izrael tömegközlekedése kissé nehézkes, és sabbath-kor az iránytaxik kivételével nem közlekedik semmi. Metró nincs, bár égető szükség lenne rá, főleg Tel-Avivban. .
Autó
Számos autóbérléssel foglalkozó cég között választhatunk, azonban csak kifejezetten sportos vezetők vállalkozzanak erre. Az izraeli közúti közlekedés ugyanis rendkívül dinamikus, nem szabad udvariaskodni. A szabályokat alapvetően betartják a helyiek, de nagyon rámenősen autóznak, az irányjelzőt sem mindig használják. Nincs más választásunk, mint átvenni ezt a stílust. Rengeteg autó van az országban, gyakorlatilag állandóan dugó van a nagyobb városokban, főleg Jeruzsálemben.
Villamos
Több mint százéves tervezési munkálatok után végre átadták azt a villamos vonalat, amely „négyeshatosként” szeli át egész Jeruzsálemet. Az építését nem kevés botrány övezte, mivel a vonal olyan területeken is áthalad, amelyek a ’67-es határokon túl fekszenek. A problémák miatt számos befektető visszalépett, de a vonal végül elkészült. Valóságos köldökzsinórként köti össze Jeruzsálemet a zöld-vonalon túleső zsidó telepekkel, de a kelet-jeruzsálemi arab lakosság számára is kényelmes és gyors megoldás a városba jutásra. A teljes útvonalat nagyjából egy óra alatt teszi meg.
Busz
Két típusú buszjárat van: a menetrend-szerinti, és a sherut, ami többnyire arabok által üzemeltetett kisbusz. Ez utóbbi nem előre meghatározott menetrend szerint közlekedi, hanem meglehetősen random módon, mégis ez a gyorsabb és olcsóbb megoldás. A sherutot a buszmegállóban kell leinteni. A nagyobb városokon belül a kívánt úti cél a helyi buszokkal csak várakozásokkal, átszállásokkal közelíthető meg, és ha közeledik a sabbath, akkor a buszok sem közlekednek.
Vasút
A vonatforgalom minimális, az ország egyáltalán nincs kielégítően behálózva vasútvonalakkal, de a reptérről Tel Avivba, Haifába és Jeruzsálembe így juthatunk el legolcsóbban és leggyorsabban.
Egészségügy
Az izraeli orvosi ellátás világhírű, rendkívül magas színvonalú, ám nagyon drága is. Ne induljunk el mindenre kiterjedő biztosítás nélkül. Kötelezően előírt védőoltások nincsenek. A csapvíz iható, de biztonság kedvéért inkább csak palackozott italokat fogyasszunk. Fokozottan ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre, a rendkívül száraz forróságban könnyen napszúrást kaphatunk.
Ünnepek
Zsidó vallási ünnepek, a zsidó naptár alapján változó időpontokban:
• Pészah és széder (húsvét, április)
• Lág báómer („A kalászérés számolása”, kb. május)
• Sávuót (Hetek ünnepe, pünkösd, május)
• Rós hásáná (A kürtzengés ünnepe, a zsidó újév)
• Jóm kippur (Engesztelés napja (szeptember-október)
• Szukkót (Sátoros ünnep, ősszel)
• Szimchat Tórá (A Tóra ünnepe, szeptember vége-október eleje)
• Hanukka (A fény ünnepe, december)
Állami ünnepek:
• Április: Izrael Állam Függetlenségi napja
• Május 1.: A munka ünnepe
Nyitvatartások
• A munkahét 6 napos, az első munkanap vasárnap.
• Péntek este megáll az élet, a sabbath-ot nagyon szigorúan betartják
• Üzletek: vasárnaptól csütörtökig 8:00-19:00, pénteken 8:00-14:00
• Néhány üzlet zárva tart 13:00-16:00 között a mediterrán országokhoz hasonlóan
• Hivatalok: vasárnaptól csütörtökig: 8:00-19:00, pénteken és szombaton zárva vannak
• Az éttermek, kávézók, mozik és bevásárlóközpontok egy része szombaton is nyitva van