Az "Arany Város" a Moldva partján, kezdettől fogva meghatározó szerepet töltött be Közép-Európában, melynek fejlődésére Prága nagy hatással volt. A szép panorámát a pompás tornyok és kupolák, a Moldván átívelő régi hidak, a Szt. Vitus székesegyház és a csodálatos barokk épületek színesítik. Még ezen is túltesz a Prágai Vár, múzeumaival, galériáival és templomaival.
Vajon miért becézik Csehország fővárosát a Városok Anyjának, Száztornyúnak, vagy Arany Prágának? A válasz egyszerű. Mintha egy ékszerdobozba tekintenénk bele, úgy ragyognak ránk a város bearanyozott tornyai, palotái, templomai.
Történelmi központját az UNESCO 1992-ben a Világörökség részévé nyilvánította. A legrégibb városrészek hihetetlen mennyiségű, különböző stílust képviselő műemlékei elvarázsolnak minden Prágába látogató turistát.
Ha elmélyedünk a macskaköves utcák kusza hálózatának labirintusában, megcsodáljuk a Városháza tornyának bábjátékát, vagy kellemes sörözgetés közben megszemléljük milyen természetességgel símulnak egymáshoz a szebbnél szebb épületek, egész biztosan meggyőződünk arról, hogy a jó öreg genius loci, a hely szelleme igenis létezik, és megfogadjuk, ide vissza kell jönnünk…
Kérdezz-felelek
Honnan származik a cseh „pivo” (sör) elnevezés?
Ószláv eredetű. A pivo jelentése: a legnépszerűbb és legelterjedtebb ital”
Mit jelent az „urquell” szó?
Eredeti forrásra, gyökerekre utal, ez a sör esetében annyit jelent, hogy „eredeti”.
Ki a sörfőzőzők védőszentje?
Szent Vencel, Csehország védőszentje. IV. Károly nevezte ki őt a sörfőzők védelmezésére 1357-ben.
Igaz-e?
1. Borra sör – elgyötör, sörre bor – mindenkor
„A sörös kancsó ezalatt kiürült, a lovag bort akart inni, elmondva a példabeszédet: „Sörre bor – mindenkor: borra ser – sohasem”.
– Átkozott rossz vinkó! – mondá rá, mikor megkóstolta.
– Hát biz a nyíri máslás ilyen! – tréfált vele Tercsa.
(Jókai: A lőcsei fehér asszony)
A németek e mondást a magukénak tekintik, olyannyira, hogy a máskor tévedhetetlen Christoph Drösser, a Die Zeit legendavadásza egyenesen azt állítja: máshol nem is ismerik azt. A németek azonban nagyon: az ulmi egyetem egy felmérése szerint a megkérdezettek 90 százaléka tartotta magát ehhez a népi „bölcsességhez”. A franciáknak a borra van egy hasonló mondásuk; eszerint fehér bort vörösre inni, jót tesz a gyomornak, fordított sorrendben viszont fordított hatás várható.
Tudományosan egyik megállapítás sem bizonyítható, a magyarázatkísérletekből azonban összegyűjtöttünk egy párat, a fentiekből adódóan főként német nyelvterületről.
Anton Piendl müncheni alkoholszakértő szerint, ha az ember a bornál kisebb alkoholtartalmú sörrel kezdi italozását, e „folyékony kenyérrel” megtelíti a gyomrát. A bor ezáltal nem éhgyomorra érkezik, így az alkohol lassabban fejti ki hatását. A professzor szerint azonban a mondás másik fele már nem igaz; példaként hozza erre a profi borkóstolókat, akik az egyes minták között jéghideg sörökkel tisztítják ízlelőbimbóikat.
Christiane Bode, a hohenheimi egyetem élelmiszertudósa nem tudott tudományos magyarázatot adni a kérdésre, szerinte inkább valamiféle etikai szabályról lehet szó, amikor is az italozó „nem akarja elrontani a nemes bor ízét az olcsóbb sörével”. Hasonló véleményt fogalmazott meg Jürgen Brater, aki a népi gyógymódokat és tanácsokat nagysikerű könyvének címéül éppen e tanácsot választotta. Szerinte a mondás valamikor a középkorban születhetett, amikor a sör a nép, a bor pedig az urak itala volt. Egy másik indoklás szerint ha egy úr a nemes borral kezdte italozását, később nem akarta elrontani szája ízét sörrel, azaz a szegények italával. Ugyanebbe a vonulatba illik az a magyarázat, miszerint ha már valaki egyszer eljutott odáig, hogy megengedhette magának a borivást, nem akarta elrontani a róla kialakult képet sörivással.
Manfred V. Singer, a heidelbergi egyetem gasztroenterológiai osztályának professzora szerint arról lehet szó, hogy valaki egyszer a saját negatív tapasztalatait foglalta versikébe, majd ez elterjedt.
Hans-Joachim Pieper, a hohenheimi egyetem professzora szerint nem igaz, hogy a különböző italok keverése feltétlenül bajt okozna. Szerinte minél tisztább egy alkohol, annál kisebb a rosszullét esélye. A vodka és a gabonapálinka ilyen italok, ezeket fogyasztva nemcsak kisebb eséllyel leszünk másnaposak, de ismerőseink szaglószerveit sem tesszük annyira próbára. A kellemetlen illatokat ugyanis nem az alkohol okozza, hanem a különböző adalékok, aromák, ízesítők, amit az italba kevernek.
A német WDR televízió által megkérdezett szakértők szerint a fejfájást, rosszullétet, másnaposságot tekintve az italok sorrendjénél sokkal fontosabb az elfogyasztott alkohol mennyisége, tisztasága, az italazó általános állapota, neme és súlya.
Elképzelhető még a jelenségre egy pszichés magyarázat is. Ha valaki ismeri a közmondást, és hisz is benne, ennek ellenére belemegy egy bor-sör sorrendbe, könnyen elképzelhető, hogy félelmei valós rosszullétet produkálnak.
Je klarer, desto klarer
Ein Hauch von Wodka
Mythos: "Bier auf Wein, das lass sein"
Bier auf Wein, das lass sein!
Stimmt es eigentlich, dass man Bier auf Wein besser lassen soll ?
Bier auf Wein, das lass sein!
Forrás: www.urbanlegends.freeblog.hu
2. Jobban hízlal a joghurt, mint a sör?
A ,,sörhas" nem egyéb mítosznál - legalábbis ezt állítja az Osztrák Serfőzők Szövetsége. A szövetség szerint ugyanis fél liter árpalé kevesebb kalóriát tartalmaz, mint két kis pohár joghurt. Ezért aztán nincs mitől tartaniuk a vonalaikra sokat adó sörbarátoknak, ellenkezőleg, a sörfogyasztás számos ,,egészségügyi előnnyel" is jár - állítják a serfőzők.
Ezek szerint az, aki sört iszik, védi magát az infarktussal szemben, csökkenti a vérnyomását és kisebb valószínűséggel betegszik meg rákban. Mindennek feltétele azonban a mérsékelt sörfogyasztás, napi fél, illetve egy liter sör ajánlott.
Egészségügyi vizsgálatok kimutatták továbbá, hogy a mérsékelt sörfogyasztóknak általában alacsonyabb a vérnyomásuk, mint az absztinenseké, vagy az iszákosaké.
Aki pedig nem fogyaszt túl sok joghurtot, az sörivóként is karcsú marad. 250 gramm tejterméknek ugyanis 250 kalória értéke van, egy ,,krigli" sörnek ellenben csupán kétszáz - olvasható az APA jelentésében, amely kétségkívül mély bepillantást enged a serfőzők világszemléletébe.