Általános tudnivalók
Terület: 20 251 km²
Népesség: 1 943 000 fő
Népcsoportok: szlovén (91%), horvát (3%), szerb, bosnyák, magyar, olasz
Fekvés: Közép- Európában helyezkedik el, északról Ausztriával, keletről Magyarországgal, délről Horvátországgal, nyugatról Olaszországgal határos.
Államforma: köztársaság
Hivatalos nyelv: szlovén
Beszélt idegen nyelvek: horvát, szerb, német, angol, olasz
Főváros: Ljubljana
Nagyobb városok: Maribor, Kranj, Celje
Vallások: katolikus (90%)
Hivatalos pénz: euro
Utazás:
Az Európai Unió irányelveivel összhangban 2004. május 1-jétől az Európai Unió tagállamainak állampolgáraira a Szlovén Köztársaságban a következő beutazási és tartózkodási szabályok vonatkoznak: A Szlovén Köztársaságba érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal szabadon beléphetnek bármilyen (átutazás, turizmus, vagy akár munkavállalás, tanulmányok folytatása, letelepedés) célból.
Vámszabályok:
Tekintettel arra, hogy az Európai Unió vámunió, a szlovén-magyar határon megszűnik az állandó vámellenőrzés. Nem változnak ugyanakkor a jövedéki termékekre, vagy a tiltott árukra vonatkozó beviteli korlátozások. E szabályok betartását a szlovén vámosok továbbra is ellenőrzik/ellenőrizhetik a határtérségben.
Biztosítás:
A két ország között működik az egészségbiztosítási egyezmény, de hasznos, ha a beutazók utasbiztosítás is kötnek. Hosszabb gyógykezelésnél szükség van az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egyeztetésére szlovén partnerével.
Közlekedés:
A közlekedési szabályok betartását Szlovéniában szigorúan veszik, a határtól a nagyobb városok felé vezető utakon gyakran találkozhatunk forgalomellenőrzéssel. A főbb útvonalakon néhol lakott területen is engedélyezik a 70 km/h sebességet, de a feloldás után előfordulhat sebességmérés. Viszonylag enyhe, szabálysértések esetén is magas, 10-15 ezer tolár büntetéssel kell számolni, de 8 napon belül csak a büntetési tétel fele fizetendő. Felhívjuk az utazók figyelmét, hogy amennyiben szabálysértést követtek el, igyekezzenek minél hamarabb befizetni a csekket a postán (ehhez segítséget lehet kérni a rendőrségtől), mert ha aznap ezt nem tudják megoldani, a rendőrség visszatarthatja a külföldiek útlevelét és másnap szabálysértési eljárás keretében, a büntetési tétel még emelkedhet is az eljárási költségek miatt. Az ország autópályái lassan, de folyamatosan épülnek, elsősorban az Olaszország és Ausztria felé vezető szakaszon. A díjak viszonylag alacsonyak, de az inflációval arányosan nőnek.. November 15 - március 15 között kötelező a téli gumi használata és előírás a hólánc megléte is (időnként ellenőrzik a határátlépéskor). Aktuális közlekedési info rmációkért érdemes a nagykövetség honlapjára (www.hu-embassy.si ) ellátogatni.
Parkolás:
Ljubljana belvárosában 2001-től jelentősen megszigorították a parkolási feltételeket, sárga, kék és fehér zónára osztva fel a parkolóhelyeket. A sárga és a kék zónában csak parkolójeggyel lehet parkolni, a kék táblával jelzett sétáló övezetben még azzal sem. A rend betartását gyakran ellenőrzik, kerékbilincs felszerelésével is számolni kell a szabálytalankodóknak.
Gasztronómia:
A szlovén konyhát a szomszédos országok ízei erősen befolyásolják. Ezt igazolja 3 nagyon jellegzetes ételük, a klobasa (kolbász), a zavitek (rétes) és a dunajski zrezek (bécsi szelet). Az olasz ízvilágot tükrözi a njoki (krumpligombóc), rizota (rizottó) és a zlikrofi (ravioli). Magyarországról származik a golaz (gulyás) és a paprikas (csirkepaprikás). A hagyományos ételeket a gostilnákban (kisvendéglőkben) készítik a legízletesebben. A helyi vörös és fehérborok finomak, de kedvelt még a zganje (brandy) és sör is.
Közbiztonság:
Szlovéniában a közbiztonság jónak mondható, de forgalmas helyeken értékeikre fokozottabban vigyázzanak.
Fontos telefonszámok:
Rendőrség: 113
Tűzoltóság: 112
Mentő: 112
AMZS - Szlovén autóklub: 1987